Search this website

Close me


niedziela, październik 21, 2018
dhl

Notatka z wizyty w terminalu firmy DHL

 

W dniu 15.01.2014 r. członkowie Studenckiego Koła Naukowego „Zarządzania Łańcuchem Dostaw” oraz studenci Wydziału Zarządzania UŁ, gotowi do poszerzenia swojej wiedzy, mieli możliwość odwiedzenia nowoczesnego terminala firmy DHL Express mieszczącego się w Łodzi przy ulicy Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus.

Odwiedzony obiekt pełni funkcję terminala dla klientów nadających przesyłki z Łodzi i okolic, jak również sortowni (centrum przeładunkowego) dla przesyłek ekspresowych i drobnicowych przewożonych siecią transportową między terminalami firmy DHL Express w Polsce. Terminal obsługuje także przesyłki międzynarodowe, które przewożone są zarówno drogową, jak i lotniczą siecią transportową firmy DHL. Łódzki terminal stanowi doskonałe uzupełnienie sieci firmy opartej na obiektach w Głuchowie koło Poznania, Warszawie, Zabrzu, Koninku koło Poznania, Moszny koło Warszawy i Tychach. Łódzki terminal dzięki nowoczesnej infrastrukturze, w tym półautomatycznej linii sortowniczej wyposażonej w skaner dokonujący pomiaru wagi i objętości, jest w stanie obsłużyć dziennie aż 22 tysiące paczek. Wyposażony jest on także w 23 bramy dla transportów liniowych, 50 bram dla transportów kurierskich ekspresowych oraz 7 bram dla transportów kurierskich drobnicowych. Na terenie obiektu znajduje się również nowoczesny punkt przyjęć przesyłek dla klientów indywidualnych. Obecnie w placówce firmy DHL zatrudnionych jest około 150 osób, w tym pracownicy terminala oraz kurierzy.

Dzięki możliwości odwiedzenia obiektu w Łodzi studenci mogli zobaczyć, jak wygląda „od środka” nowoczesny terminal przeładunkowy, poznać jego infrastrukturę, dowiedzieć się podstawowych informacji na temat procesów realizowanych w tego typu placówce, jak również poznać specyfikę pracy kuriera wykonującego usługi dla firmy DHL.

Firma DHL jest międzynarodową firmą działającą w 220 krajach. Zatrudnia ponad 285 000 pracowników, którzy codziennie zapewniają rozwiązania dla nieskończonej ilości potrzeb logistycznych. DHL jest częścią koncernu działającego w branży przesyłek pocztowych i logistyki – Deutsche Post DHL i składa się z trzech pionów: DHL Express, DHL Global Forwarding oraz DHL Supply Chain.

Firma DHL rozpoczęła działalność w Polsce w 1991 r. jako DHL International Poland, zaś od 2004 roku funkcjonuje pod nazwą DHL Express. Obecnie posiada na terenie Polski 6 nowoczesnych sortowni, w tym 3 ekspresowe i 3 drobnicowe, ponad 40 terminali, 6 sortowni lotniczych oraz zatrudnia ponad 5 000 pracowników i kurierów. Firma DHL realizuje szereg usług kurierskich dla przesyłek krajowych i międzynarodowych, jak również zapewnia nowoczesne rozwiązania z zakresu nadań, monitorowania i doręczania tychże przesyłek.

Autor: Justyna Cyganik